חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"ככל שאדם יכול לעמוד – עמדנו"

אתר שחזור הקרב בתש"ח 

במלחמת העצמאות עמדו חברי קיבוץ יד מרדכי, בסיוע קבוצה קטנה של לוחמי פלמ"ח, בקרב עיקש וקשה מול הצבא המצרי במשך שישה ימים. סיפור קרבות יד מרדכי הינו אחד מהפרקים ההרואיים בתולדות מלחמת העצמאות, והוא מילא תפקיד חשוב בהגנה על הנגב כולו.

על מנת להנציח את האירועים, הקימו חברי הקיבוץ בשנת 1965 שחזור של עמדות הקרב, תעלות הקשר, כלי הנשק ומערך התקיפה של המצרים בגבעה הדרומית של הקיבוץ. סמוך לגבעה זו התרחש הקרב בשיא עוצמתו, וכאן נפלו מרבית החללים ורבים נפצעו. בעקבות פעילות השחזור הפך המקום ל"אתר חובה" ("a must-see site") המושך אליו מבקרים רבים לאורך השנים.

בשנת 2018 נחנך האתר מחדש לאחר שיפוץ נרחב הודות לתרומת המועצה לשימור אתרים ומשרד ירושלים ומורשת. עתה האתר נוח להגעה, מוצל, משוחזר לפי קודים היסטוריים של שימור אתרים, ונגיש לנכים.

מקומו של האתר משמש גם כמקום תצפית גיאוגרפית מרהיבה על האיזור. ניתן לראות ממנו את אשקלון בצפון, את שדרות במזרח ואת השכונות הצפוניות של רצועת עזה מדרום.

באתר עמדות שמע המספרות את סיפור הקרב בעברית ובאנגלית.  

ניתן לרכוש באתר את הספר "השמש לא עמד דום" שכתבה הסופרת האמריקאית מרגרט לארקין, אשר מתאר בצורה מיוחדת ומרתקת את סיפורו של קיבוץ יד מרדכי ועמידתו המופלאה בקרב.  

אתר שחזור הקרב
לוגו מוזיאון יד מרדכי 'משואה לתקומה' המכון להוראת השואה - קיבוץ יד מרדכי

הזמנת פעילות

דילוג לתוכן