חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קבר חסיד אומות העולם ולדיסלב קובלסקי

"…אני מודיע שהצלתי לא מאות, אלא רק 49 יהודים. לא עשיתי שום דבר מיוחד בשביל היהודים ואינני חושב את עצמי לגיבור. אני רק מילאתי את חובתי האנושית כלפי נרדפים ומעונים… לא עשיתי זאת רק מפני שהם יהודים, אלא עזרתי לכל בן אדם נרדף בלי הבדל גזע ומוצא" 

(ולדיסלב קובלסקי)

ולדיסלב קובלסקי, קולונל פולני יליד שנת 1896.

 

בין השנים 1940-1945 הציל קובלסקי בוורשה 49 יהודים בדרכים שונות ע"י הסתרה, אספקת מזון ותעודות מזויפות והעברת תרופות ונשק אל תוך הגטו. 


בתום המלחמה נשא קובלסקי לאישה את לאה בוכולץ, יהודייה שהציל. בשנת 1957 עלו השניים לארץ יחד עם בנה של לאה. קובלסקי עבד במחלקת התיעוד במוזיאון יד ושם ובשנת 1963 הוענק לו תואר חסיד אומות העולם. 


מעט לפני שהלך לעולמו בשנת 1971, ביקש קובלסקי להיקבר "ליד אחיו היהודים", אך המוסדות הדתיים והרשמיים במדינת ישראל סירבו להיענות למשאלתו להיקבר בבית קברות יהודי. גם בקשתה של אשתו היהודייה ושל רבים מאלה שהציל החיים בישראל, נענו כולן בסירובה של הרבנות. לבסוף נמצא הפתרון בפנייה לקיבוץ יד מרדכי שנאות מיד לחלוק כבוד אחרון לאיש שעם ישראל חייב לו רבות.


קברו של ולדיסלב קובלסקי שוכן בבית הקברות של יד מרדכי בין קבריהם של חברי הקיבוץ, תחת עץ שקמה מרשים. על המצבה הוטבעה המדליה שהוענקה לקובלסקי ע"י מוזיאון יד ושם, מדליה המוענקת לאלה הזוכים בהכרה כחסידי אומות העולם.


את הקבר פוקדות קבוצות במסגרת ימי עיון, סדנאות וביקור במוזיאון.

קבר חסיד אומות העולם ולדיסלב קובלסקי
לוגו מוזיאון יד מרדכי 'משואה לתקומה' המכון להוראת השואה - קיבוץ יד מרדכי

הזמנת פעילות

דילוג לתוכן