חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עצרת יד מרדכי

עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה מתקיימת בקיבוץ יד מרדכי מאז שנת 1949. בשנה זו צוינו שנה אחת לקרב ביד מרדכי, ושש שנים למרד גטו ורשה. העצרת ביד מרדכי היא הטקס המרכזי באזור הדרום המציינת את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הקיבוץ, הנקרא ע"ש מפקד הארגון היהודי הלוחם (אי"ל) במרד גטו ורשה, מרדכי אנילביץ', ומוזיאון יד מרדכי "משואה לתקומה" השוכן בתוכו, מסמלים הן את גבורת הלוחמים והמורדים בזמן השואה והן את גבורת יישובי הדרום בעמידתם מול הצבא המצרי במלחמת העצמאות.


המסר העיקרי של הטקס הוא "משואה – לתקומה". האירוע מתרחש באופן מסורתי למרגלות האנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ' ולצד מגדל המים המנוקב מהפצצות פגזי הצבא המצרי, שהפך לאייקון ידוע בישראל. הטקס כולל מעמד "יזכור" ונאומים מפי דוברים המייצגים את הממשלה, את צה"ל, את התנועה הקיבוצית כמו גם נציג של ניצולי השואה, ובהמשך הוא כולל גם חלק אומנותי שבו מוצג חיזיון מרשים של סיפור המרד והגבורה בשואה, ומסרי הזיכרון, התקומה וההתחדשות.


דרך העצרת אנחנו מבקשים להביא לחינוך הדור הצעיר לזיכרון השואה, לחשוף בפני הקהל הרחב את סיפוריהם של שורדי השואה ולעודד הקשבה והערכה לסיפורי הניצולים ולערכים שהם מייצגים. לצד זיכרון השואה, עצם קיומו של הטקס במשך עשרות שנים ברציפות מעביר למשתתפים ולקהל מסרים של לקיחת אחריות, של אקטיביות ושל מנהיגות חברתית כמו גם חיזוק ותמיכה באזור הדרום בכלל, וביישובי עוטף עזה בפרט.


מדי שנה שותפים לזיכרון השואה והגבורה אלפי אנשים המשתתפים בעצרת, ביניהם חניכי תנועות נוער שונות, תלמידי בתי ספר תיכוניים מכל הארץ, מפקדי פיקוד הדרום בצה"ל וחייליהם, עולים חדשים ממרכזי קליטה, ניצולי שואה ובני משפחותיהם, בני הדור השני והשלישי, קהל מיישובי הסביבה, ואזרחים רבים המגיעים מכל רחבי הארץ. בשנים האחרונות, מוקרנת העצרת גם למדינות שונות ברחבי העולם.


לקיום העצרת שותפים: "חבצלת" – מוסדות התרבות והחינוך של השומר הצעיר, ההסתדרות הציונית העולמית, "מורשת – בית עדות על שם מרדכי אנילביץ'" בגבעת חביבה,  קיבוץ יד מרדכי ומוזיאון יד מרדכי "משואה לתקומה".

לוגו מוזיאון יד מרדכי 'משואה לתקומה' המכון להוראת השואה - קיבוץ יד מרדכי

הזמנת פעילות

דילוג לתוכן